20.06.2010

İnternet'te Sansüre Karşı Ortak Platform Toplantısı Kararları


19 Haziran 2010'da 13:00-17:00 saatleri arasında KadirHas Üniversitesi'nde yaptığımız toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar çıktı:

1) Bir ortak deklarasyon metnini müzakere ettik. Bu, özellikle internetteki son sansür olaylarıyla ivme kazanan hak ve özgürlük ihlallerini güncel bir çerçevede ele alan bir metindi. Taslak metinde bazı değişiklikler yapıldıktan sonra, Pazartesi gününden itibaren paylaşılacak.

2) Ortak Platformun ortak paydası, yani asgari müşterkler konusunda uzlaştık. Bunlar şu ilkeler: - Düşünce, ifade ve iletişim özgürlüğü - Özel hayatın korunması ve Mahremiyet - Erişim hakkı temelinde, - İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi - Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları çerçevesinde İnternette sansürün her türüne, kimden gelirse gelsin, ilkeli bir karşı duruş...

3) Bu ortak payda temelinde, Ortak Platform'un, şimdilik hukuksal bir statü kurmaksızın, bir tür "Çatı Platform" olarak kurumsallaşması gerektiği konusunda uzlaştık. Bu çatı platform içinde yer alan kurum, kuruluş ve bireyler, sadece internet sansürüne karşı yapılacak çalışma ve eylemlerde birlikte davranacak; onun dışında her biri kendi otonom yapısını koruyacak. Bu kurumsal yapının, öncelikle bir "izleme komitesi" (watchdog) olarak davranması, internette sansürün kaydını tutarak envanterini çıkarması, bu billgiyi kamuoyuna iletmesi konusunda anlaştık. Bir diğer önemli çalışma da, benzer uluslararası platform, kurum ve kuruluşlarla ilişki kurarak küresel işbirliğini geliştirmek. Ortak Platform'da yer alan kuruluşların birer temsilcisi ve dileyen bireyler, Platfrom'un koordinatör kurulu gibi davranacak. Bu bir yönetim kurulu işlevi taşımayacak; bu kişiler belirli bir süre içinde değişecek; bu koordnasyon kurulu ve çalışma grupları düzenli olarak toplanacak.

4) Ortak Platform'un bir web sitesi, bu site üzerinde entegre grup ve iletişim faaliyetleri olacak. Siteyi hayata geçirmeyi ve diğer online iletişim çalışmalarını yürütmeyi LKD (Linux Kullanıcıları Derneği) üstlendi. Bu site üzerinden ve buna entegre olacak diğer kanallar üzerinden iletişimde bulunacağız.

5) Burada toplanan ve orada dile getirilen önerilerden hareketle bir çok eylemi tartıştık. Online olarak rahatlıkla yürütebileceğimiz eylemler dışında, mutlaka "sokağa inmek" gerektiğinde de uzlaştık. Toplantı zamanınca ancak ana fikir olarak tartışabildiğimiz bir çok eylemi detaylandırabilmek için, en kısa zamanda bir çalışma yaparak bir eylem planı oluşturmaya karar verdik.

6) Bu toplantıları düzenli olarak, sık aralıklarla tekrarlama kararı aldık. Bu toplantılar, koordinasyon kurulu ve ilgili çalışma ekiplerinin yanı sıra dileyenin katılabileceği bir yapıda olacak. Bundan sonraki ilk toplantıyı da bu ay sonuna doğru yapmayı planlıyoruz.

Toplantıya katılan ve Ortak Platformda yer alanlar:

İNETD (internet teknolojileri derneği)
LKD (Linux Kullanıcıları Derneği)
Cyberrights.org
Netdaş
SansüreSansür
Korsan partisi oluşumu
Alternatif bilişim
Sansure karşı ekşi sözluk zirvesi
Sansüre karşı yürüyüş ve bobiler.org
Sansure yeter! kampanyası
Yeşiller korsan cephesi
Java Teknolojileri ve Programcıları Derneği
İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu
www.mmistanbul.com
ARI Hareketi
ve bireysel katılımcılar

3 yorum:

scaryguy dedi ki...

"Sansüre Sansür", "Sansüre Karşı Ortak Platform" ve benzeri bütün kampanyalar geçersiz ve anlamsızdır. Çünkü kapsamdan yoksundurlar. Sansür ile kastedilen şeyin TAM OLARAK ne olduğu hiçbir şekilde açıklanmıyor. Sansürün tanımı yapılmıyor. Eğer ki sansür kavram olarak her şeyiyle reddediliyor ve karşısında duruluyorsa bunun getireceği sonuçlar üzerine hiçbir tartışma yapılmıyor.

Fuhuş, müstehcenlik, kumar, uyuşturucu ve intihara özendirme gibi "kötü" fiiliyatların "kötülüğü" sorgulanmadan "yasaklar yasaklansın" mantığıyla anarşist bir bakış açısı savunuluyor. Fakat bu yapılırken, destek beklenen insanlara yeterli açıklama yapılmayarak, içi doldurulmayan bir "sansür" kelimesi arkasına saklanıyor her şey.

Ben sansüre EVET diyorum.

http://sansureevet.blogspot.com/

(İnşallah bu yorumum sansüre takılmaz...)

kitiara dedi ki...

scaryguy, videoyu izledin mi? sansürün tanımı gayet açık ve net yapılıyor.

Unknown dedi ki...

sadece spam yorumları siliyoruz scaryguy. ona da sansür denebileceğini sanmam, herhangi bir manalı içerik sunmadıkları düşünülürse :)

sansürün tanımı yapıldı, hala da yapılıyor ama kaçırmışsınız siz o kısmı diye düşünüyorum. blogunuzda başarılar dileyeceğim ama başarılı olursanız korkarım bir blogunuz bile olamayacak bu gidişle :)

neye evet dediğinizi düşünerek evet diyin, derim ben ama siz bilirsiniz.