28.02.2011

Blogspot.com'a Yine Digiturk Engeli Geldi!Bugün aldığımız bilgilere göre Digiturk yine aynı mahkemeye, Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurarak yine Blogspot.com'a erişimi engelletti. Cyber-Rights'daki bilgiyi aynen aktarıyorum:

"Superonline’ın web sitesinden ve Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre Blogspot.com web sitesi Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile erişim engellenmiş.

"Superonline 28.02.2011 açıklaması: Google Hizmetleri

Değerli Müşterimiz,

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google’a ait bazı IP’lere erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP’ler dolayısıyla, Google’in bazı uygulamalarına erişilememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir.

Bu engellemenin muhtemel etkileri ile ilgili olarak;

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
- Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
- Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,
- Web siteleri dahilinde ‘google search’ kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
- Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Google servislerinde yaşanabilecek yavaşlık ve erişim zorluklarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan karar sebebi ile yaşandığını, bu durumun Superonline alt yapısından kaynaklanmadığını bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla
Superonline"


Bu da Digiturk'ün açıklaması:
" “Tüm kamuoyunun bildiği üzere Digiturk, Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı ihale neticesinde yıllık 321 milyon dolar ödeyerek süper toto süper ligi maç yayın haklarını almıştır.

Yayın hakları Digiturk’e ve Lig TV’ye ait olan maçlar, bazı internet siteleri tarafından kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.

Kanunların kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.,

Son çare olarak yüce Türk mahkemelerine başvurulup illegal yayınları yapan sitelerin verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak her şeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması ile birlikte blogspot’ta bazı bloglar’a da erişimde problemler ortaya çıkmış olup, bu problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan Google ve Blogspot’tur.

Halkımızdan almış olduğumuz destekle Türk futboluna yaptığımız yatırımlarla birlikte, illegal maç yayınlayan kişi yada kişilerle mücadelemiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla sunulur.”"


Bildiğiniz gibi yine aynı mahkeme Blogger'ı engelletmişti. Şu anda Blogspot.com üzerinden yayın yapan siteler maalesef engelli.

Ayrıca Twitter üzerinden #blogumadokunma tagiyle bir tepki başlamış durumda. Türkiye'de şu anda trend topic. Lütfen siz de gidip tepkinizi yazın. Kıvanç Tatlıtuğ'la trend topic olmuştuk dünya çapında. Bari bu sefer gerçek bir olayı duyurmaya çalışalım.


Not: Bu yazıya şöyle bir yorum geldi. Aynen alıyorum, bilginize:


Merhaba,
 
Blogspot.com’un kapatılmasına dair yapılan Superonline açıklaması sitenizde tarihsel olarak hatalı bir şekilde yer almıştır.
http://sansuresansur.blogspot.com/2011/02/blogspotcom-yine-erisime-engellendi.html
 
Blogspot.com’un kapatılması ile Google Documents’in yasaklanması iki farklı zaman diliminde gerçekleşmiş iki farklı vakadır. Ancak Superonline’ın Google Documents’in yasaklanması hakkında yaptığı açıklama sitenizde “28.02.2011” tarihi ile yer almıştır.
 
Tüketicilerin ve okurlarınızın doğru bilgilendirilmesi açısından bu hatanın düzeltilmesini önemle rica ederiz...
 
 
İyi çalışmalar...

9 yorum:

you know. dedi ki...

http://www.youtube.com/watch?v=Rf60ZIba0V4

http://www.youtube.com/watch?v=oXZ_SlI__w8

YELDAA dedi ki...

nasıl yaa kapatılacak mı yakında?? şu an kapatılsa bu yorumu yapamazdım heralde :P

Betü dedi ki...

O kadar sinirliyim ki, ne söylesem bilemiyorum! Bu nasıl bir ben yaparım, siz kuzu kuzu sineye çekersinizciliktir anlamıyorum! İnsan özgürlüklerinin bu kadar ucuz ve kolay harcanabildiği bir ülkede yaşamak istemiyorum!

Anonim dedi ki...

Milyonlarca blogcunun kendini ifade hakkı ve bunun katbekat blogseverin bilgi alma hakkı bir tane kendini bilmez şirketin menfaatine kurban edilemez. Digiturk sana sesleniyorum. Aboneliğimi iptal ettiriyorum . Haberin olsun.

Facebookta bunun grubunu kurduk. KAtılım bekliyoruz.

http://www.facebook.com/home.php?sk=group_193683900654380

Anonim dedi ki...

Biraz mantıklı olun, digiturkle ne alakası var bu durumun? Her firma o kadar para harcadığı servisin kanundışı yollardan paylaşılmasına karşı çıkacaktır. Gayet normal ve haklı bir tutum.

Burada en başta suçlu olan o blogda maçları yayınlayan ve bu kadar insanın mağdur olmasına ön ayak olan düşüncesizler ve bilişimle alakası olmayan adalet sisteminin iki tane blogu yasaklayacağına tüm blogger sistemini yasaklamasıdır.

Sorumlu kişiler kolayca ip numaralarından bulunup yargılanabilirlerdi.

Başbakan, hükümet vs eleştirildiğinde hemen ipden tespit yapılabiliniyorken, böyle bir durumda neden toptan blogger engellendi, bunun altında başka nedenler mi var şüpjhelerini uyandırmıyor mu?

Amaç gerçekten kanun ihlali yapan bir iki blogu cezalandırmak mı, yoksa her konuda fikir ve bilgilerin paylaşıldığı bir platforma sansür uygulamak mı?

Anonim dedi ki...

gecmis olsun hepimize :D

Anonim dedi ki...

asagidaki adreste cumh. sav. kararina itiraz dilekce ornegi bulunuyor. duyurun, kullanin, itirqaz edin.

http://cihatduman.blogspot.com/2011/03/blogspot-kapatld-ama-itiraz-edecegiz.html

aslı-san dedi ki...

iyi de diğer google uygulamalarına yavaşlama getirilmiş de bir google uygulaması olan "google adwords"e neden tamamen erişim yasağı getirildi?

yasak dedi ki...

Pire için yorgan yakıyoruz hala. Sayfa engelleme yapılabilirken koskoca bir domaini engelliyorlar.