8.05.2009

Sansüre Sansür Reloaded

Gündemimiz maalesef yine sansür, Youtube 1 yıldır kapalı olduğu için değil üstelik. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Dailmotion herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin erişime kapatıldığı için. SansüreSansür olarak tam da bugünlerde yeniden hatırlatalım, yeni bir site kapanma haberi gelmeden diye hazırlıklar yaparken.

Bu kötü tesadüfü yeni harekete ivme katacak bir motivasyon olarak görüp, yeniden sesimizi duyurmak için biraraya geliyoruz. Bu defa amacımız tünellerle, DNS ayarlarıyla bir yere varılamayacağını göstermek, bilgi alma özgürlüğümüzün elimizden kayıp gittiğini bir şekilde unutturmamak. Tepki göstermezsek neler olabileceğini "internetin ön izlemesini yapıyoruz" eylemi sırasında ve hemen sonrasında blogger'ın erişime kapatılmasıyla tecrübe etmiştik. Türkiyenin diğer sansürcü ülkeler arasında yer almasını istemiyoruz ve bunun gerçekleşmemesi için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Şimdiden geniş bir katılım ağı oluştu. Üniversiteler, öğrenci klüpleri, farklı şehirlerde yaşayan farklı meslek gruplarından insanlar katıldılar. Ancak daha fazlası gerekli.

Neler mi yapabilirsiniz?

1. Afiş ve Stickerlarla destek olabilir bunların yayılmasını sağlayabilirsiniz.
2. Siteniz ve/veya blogunuz varsa 11 Mayıs 2009 tarihinde hep birlikte yayınlamaya başlayacağımız videoları yayınlayabilirsiniz. (bununla ilgili bir bilgilendirma maili gelecek pazar günü)
3. Aklınıza pankart, yaka kartı, amerikan servis gibi... başka başka fikirler gelirse çoğaltabilirsiniz.
4. Astığınız malzemelerin fotoğraflarını çekip viral yolla herkese gönderebilirsiniz. Hatta bize de gonderirseniz, buradan yayınlarız.

Afiş ve sticker'ları buradan, buradan ve buradan indirip, kendiniz basabilirsiniz.

Ayrıca bize sansuresansur@gmail.com adresinden mail atarak, da malzeme edinebilirsiniz.

Not: Sansuresansur.org'da tadilat yapıyoruz. Pazartesi gunu yeni sitemizle yayında olacağız.

Hiç yorum yok: